10 czerwca 2024 roku nasze uczennice: Zofia Świątczak z klasy IV i Lena Przybylska z klasy VI wraz z p. Januszem Nowakiem miały niezwykłą okazję uczestniczyć w święcie, podsumowującym projekt "Formy podstawowe" w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. W tym roku szkolnym nasza szkoła brała udział w tym inspirującym programie, a zaproszenie na tę uroczystość otrzymaliśmy bezpośrednio od Muzeum. Wydarzenie zgromadziło uczniów i nauczycieli z różnych szkół, którzy wspólnie celebrowali efekty całorocznej pracy nad rozwijaniem kreatywności i współpracy poprzez sztukę.

O projekcie "Formy podstawowe"

"Formy podstawowe" to cykliczny program skierowany do uczniów klas 4-8 szkół podstawowych, realizowany przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie oraz Edukacyjną Fundację im. Romana Czerneckiego. Celem programu jest wprowadzenie sztuki współczesnej do szkół, umożliwiając uczniom tworzenie własnych dzieł i wystaw oraz rozwijanie kreatywności, współpracy i umiejętności myślenia krytycznego.

W tegorocznej edycji wzięło udział 400 uczniów i 25 nauczycieli z różnych rejonów Polski. Prace artystyczne, przygotowane przez zaproszonych artystów z Polski i zagranicy, zostały zapakowane w specjalnie zaprojektowane pudełka-narzędziowniki i wysłane do szkół, gdzie stały się bazą do dalszych aktywności. Efektem działań i pracy uczniów pod czujnym okiem koordynatora p. Janusza Nowaka jest powstanie wystawy sztuki nowoczesnej w naszej szkole, która można podziwiać na korytarzu głównym szkoły.

Nasi uczniowie na Święcie

Nasza szkoła była jedną z uczestniczących w programie, a nasi uczniowie aktywnie angażowali się w tworzenie własnych dzieł sztuki inspirowanych materiałami z "Form podstawowych". Podczas uroczystości w Muzeum Sztuki Nowoczesnej uczniowie mieli okazję zaprezentować swoje prace i podzielić się swoimi doświadczeniami z innymi uczestnikami projektu.

Plan Świętowania "Formy podstawowe" w Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Spotkanie rozpoczęło się o godzinie 10:00 w Pawilonie nad Wisłą przy ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 22, gdzie na uczestników czekał poczęstunek. Po zgromadzeniu się i rozgoszczeniu w Pawilonie, nastąpiło oficjalne przywitanie gości. Kolejnym punktem

programu był warsztat integracyjny prowadzony przez edukatorów z Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

Najważniejszym elementem dnia był warsztat prowadzony przez Krzysztofa Maniaka, jednego z artystów tegorocznej edycji. Uczniowie mieli okazję wziąć udział w kreatywnych zajęciach nad Wisłą, które zakończyły się wspólnym omówieniem i prezentacją stworzonych prac.

Po warsztatach uczestnicy zjedli obiad, a dzień zakończył się podsumowaniem projektu i pożegnaniem.

Wnioski i plany na przyszłość

Udział w projekcie "Formy podstawowe" oraz święcie podsumowującym w Muzeum Sztuki Nowoczesnej był dla naszych uczniów niezwykle wartościowym doświadczeniem. Pozwolił im nie tylko rozwijać swoje umiejętności artystyczne, ale także nauczył ich współpracy, kreatywności i krytycznego myślenia.

Planujemy kontynuować współpracę z Muzeum Sztuki Nowoczesnej i już teraz myślimy o kolejnych edycjach projektu, które pozwolą naszym uczniom na dalszy rozwój i twórcze eksploracje.

Podziękowania

Serdecznie dziękujemy Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie oraz Edukacyjnej Fundacji im. Romana Czerneckiego za możliwość uczestnictwa w tak inspirującym projekcie. Dziękujemy również naszym uczniom za ich zaangażowanie i kreatywność.

Pełni entuzjazmu i nowych pomysłów czekamy na kolejne wyzwania i projekty!

Opracował

Janusz Nowak