Trudno wyobrazić sobie współczesny świat bez smartfonów i portali społecznościowych. Młodzi ludzie każdego dnia wymieniają się informacjami na Facebook’u, Google Plus, Instagramie, Twitterze, Snapchacie. Czasami jednak korzystanie ze smartfona staje się uzależnieniem, a wirtualny świat – jedynym w którym młody człowiek chce przebywać. W związku z zagrożeniami współczesnego świata, w naszej szkole w dniach 11.10.2022 – 13.10.2022 r. odbyły się warsztaty profilaktyki szkolnej.
W warsztatach prowadzonych przez Małopolskie Centrum Profilaktyki MCP wzięli udział wszyscy uczniowie naszej szkoły. Klasy I i II uczestniczyły w warsztatach nt. „Uzależnienie, czy przyzwyczajenie”. Celem tych zajęć było poszerzenie wiedzy na temat najczęstszych uzależnień, kształtowanie postawy asertywnej, utrwalenie zasad zdrowego trybu życia, poznanie sposobów na zapobieganie wpadnięcia w nałóg oraz alternatywne sposoby spędzania wolnego czasu.
Tematyka warsztatów, które odbyły się w klasie III to: „Sieć i media”. Uczniowie uzyskali wiedzę na temat tzw. nowych mediów. Wymieniając różnorodne ich zastosowanie w życiu codziennym, uświadomili sobie zakres wpływu mediów na ich własne funkcjonowanie oraz zagrożenia z jakimi mogą się spotkać podczas ich użytkowania.
Uczniowie klas IV-VIII mieli okazję zapoznać się z pojęciem uzależnienia behawioralnego podczas warsztatów pn. „Smartfon jak narkotyk” oraz „Smartfon jak narkotyk lub alkohol”, a także nauczyć się rozpoznawać jego przejawy. Zrozumieli granicę między światem realnym i wirtualnym, wykształcili postawę ograniczonego zaufania i dystansu wobec mediów społecznościowych.
Tematy omawiane podczas warsztatów należą obecnie do największych niebezpieczeństw z jakimi borykają się młodzi ludzie, dlatego mamy nadzieję, że kompetentna wiedza oraz narzędzia jakie otrzymali nasi uczniowie pozwolą im przeciwstawić się napotkanym trudnościom.
Opracowała: Ewa Wrońska – pedagog specjalny