„Książka jest to mędrzec łagodny i pełen słodyczy, który puste życie napełnia światłem, a puste serca wzruszeniem; miłości dodaje skrzydeł, a trudowi ujmuje ciężaru; w martwotę domu wprowadza życie, a życiu nadaje sens.”
Kornel Makuszyński
Dwudziesty trzeci dzień kwietnia został ustanowiony w roku 1955 przez UNESCO Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich. Data została wybrana nieprzypadkowo – tego dnia w 1616 roku zmarli Wiliam Szekspir (angielski poeta i dramaturg) oraz Miguel de Cervantes (renesansowy pisarz hiszpański).
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to uroczystość obchodzona w ponad stu krajach na całym świecie. To święto autorów, ilustratorów, wydawców książek, czytelników i czytelnictwa. Tego dnia odbywa się mnóstwo wydarzeń związanych z czytaniem, spotkania autorskie z pisarzami, księgarnie przygotowują promocyjne ceny na książki, szeroko otwierają swoje podwoje biblioteki.
My mieliśmy swój własny pomysł na promowanie czytelnictwa, a także przypomnienie i propagowanie sylwetki Kornela Makuszyńskiego.
Uczennice klasy siódmej: Ania Bromkie, Oliwia Dzięgielewska oraz Wiktoria Sołtysiak, wraz z nauczycielami p. Agnieszką Piotrowską i p. Bogumiłą Żółtowską, przygotowały quiz w oparciu o twórczość naszego patrona. Uczniowie mieli za zadanie odgadnąć tytuły prezentowanych fragmentów książek, a także nazwisko ich autora.
W klasach I, II i III były to: „Awantury i wybryki małej małpki Fiki – Miki” i „120 przygód Koziołka Matołka”. Młodzi czytelnicy, przy wsparciu nauczycieli, doskonale poradzili sobie z niełatwym zadaniem.
Klasy IV, V i VI wysłuchały przepięknych fragmentów „Awantury o Basię”, „Panny z mokrą głową” i „Szatana z siódmej klasy”. Najlepiej hasła quizu odgadywali: uczennice klasy czwartej – Zuzanna Bojanowska i Krystyna Wawrzyńska oraz uczeń klasy piątej – Mikołaj Doliński.
Przypomniano lata życia Kornela Makuszyńskiego, najważniejsze fakty z jego twórczości, cytowano aforyzmy, których stworzył niemało, z najważniejszym, widniejącym na sztandarze naszej szkoły: „Mądrym być to wielka sztuka, ale dobrym – jeszcze większa”.
Zachęcamy więc do czytania, zapraszamy do szkolnej biblioteki, bo, jak stwierdził włoski filozof i powieściopisarz Umberto Eco: „Kto czyta książki, żyje podwójnie”.
Opracowała: p. Bogumiła Żółtowska