Międzynarodowy Dzień Dziecka ma swoje początki w 1925 roku. Wtedy to w Genewie odbyła się Światowa Konferencja na Rzecz Dobra Dzieci. W Polsce natomiast Dzień Dziecka obchodzony był jeszcze przed II wojną światową. Pierwszy raz świętowano go bowiem już w 1929 roku.
Tego dnia dzieci po mszy w kościele szły na szkolne akademie, a później na wycieczki i zabawy. W tym dniu rozdawano również dzieciom słodycze. W 1952 roku święto zostało ustanowione na stałe.W imię tradycji, a przede wszystkim dla radości dzieci, w naszym przedszkolu również obchodziliśmy Dzień Dziecka. Był to dzień głośnego śmiechu i całego dnia niesamowitej zabawy. Nasze dzieci miały wspaniałą niespodziankę, gdyż na terenie zielonym wokół przedszkola i na boisku zostały rozstawione przepiękne, kolorowe dmuchańce. Atmosfera była bajkowa! Dzieci skakały z radości i szybciutko spieszyły od jednej atrakcji do drugiej. Przedszkolaki tańczyły w rytm wesołej muzyki, bawiły się kolorowymi chustami animacyjnymi, biegały za wirującymi balonami.
Mamy nadzieję, że przedszkolaki były zadowolone z tak przygotowanych niespodzianek i miło spędziły ten dzień w przedszkolu.
Drodzy Rodzice pamiętajmy, dzieci nie potrzebują drogich prezentów. Potrzebują naszego czasu, uwagi, obecności, poczucia, że robimy coś razem z nimi i dla nich, bo je kochamy, bo są dla nas ważne, bo chcemy im sprawić przyjemność, bo lubimy spędzać z nimi czas.
Dzień Dziecka na świecie – ciekawostki:
- Początkowo Dzień Dziecka nazywał się „Dniem Róży”, później nazwę zmieniono na „Kwiatową Niedzielę”.
- W większości krajów Dzień Dziecka obchodzony jest w rocznice uchwalenia Deklaracji Praw Dziecka oraz Konwencji o Prawach Dziecka – 20 listopada.
- Dzień Dziecka we Francji i we Włoszech to jednocześnie wspomniany powyżej „Dzień Rodziny”, obchodzony 6 stycznia. Nawiązuje on symbolicznie do Święta Trzech Króli, którzy przybyli do Betlejem, by złożyć dary Jezusowi.
- W Szwecji dzieci nie są obdarowywane prezentami z okazji swojego święta. Tego dnia dyskutuje się o kwestiach dotyczących najmłodszych, takich jak szkolnictwo czy prawa dziecka.
- W Japonii Dzień Dziecka obchodzony jest 5 maja. Świętują wówczas tylko chłopcy. Ojcowie robią tego dnia z synami flagi w kształcie karpia (jako symbolu siły i odwagi) i wieszają je na drzwiach. Dziewczynki mają także swój dzień, jest nim 3 marca, kiedy to przygotowują wystawy lalek w tradycyjnych strojach i piją specjalny napój ryżowy.
Serdeczne podziękowania składamy Radzie Rodziców za włączenie się w organizację Dnia Dziecka w naszym Przedszkolu
Opracowała: Wioleta Lisicka