22 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Ziemi, którego celem jest zwrócenie uwagi na kwestie ochrony środowiska naturalnego, w tym promowanie zachowań proekologicznych.
Ciekawostki związane z Dniem Ziemi:
- Pierwszy Dzień Ziemi obchodzony był 22 kwietnia 1970 roku w Stanach Zjednoczonych. 20 milionów ludzi zebrało się na ulicach Ameryki, aby pokojowo zaprotestować przeciwko rewolucji przemysłowej. W rezultacie narodził się ruch ekologiczny.
- W 1990 roku zorganizowano pierwszy Międzynarodowy Dzień Ziemi, do którego obchodów przyłączyło się 200 milionów ludzi ze 141 krajów.
3. W Polsce obchody Dnia Ziemi zostały zapoczątkowane w 1990 r.
- Każdego roku, 22 kwietnia, dorośli i dzieci zbierają śmieci, sadzą drzewa, oczyszczają rafy koralowe, pokazują filmy, podpisują petycje i planują lepszą przyszłość naszej planety.
- Niektóre szkoły i społeczności obchodzą Dzień Ziemi przez cały tydzień, aby wydłużyć czas, w którym ludzie skupiają się na Ziemi.
- Dzień Ziemi jest ważny, aby przyczynić się do zwiększenia świadomości wpływu, jaki wywieramy na środowisko i co można z nim zrobić.
- Dzień Ziemi został oficjalnie nazwany przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 2009 roku Międzynarodowym Dniem Matki Ziemi.
- Podczas obchodów Dnia Ziemi w 2011 r. w Afganistanie 28 milionów drzew zostało posadzonych przez ruch Dnia Ziemi.
- W Panamie posadzono i utrzymano 100 zagrożonych gatunków storczyków, aby zapobiec ich wyginięciu na cześć Dnia Ziemi.
- W Dniu Ziemi 2012 ponad 100 000 osób jeździło rowerami w Chinach, aby zmniejszyć emisję CO2 i zaoszczędzać paliwo.
- Do recyklingu puszek aluminiowych potrzeba 90% mniej energii, niż do produkcji nowych.
- Przeciętna osoba wyrzuca codziennie około 4 kg śmieci.
- Zaledwie 27% gazet w USA podlega procesowi recyklingu. Gdyby wszystkie one zostały poddane recyklingowi, zaoszczędziłoby to jedną czwartą miliarda drzew w całym roku.
- Każdego roku do oceanów wyrzucanych jest 5.000.000.000.000 kilogramów śmieci. Odpady z tworzyw sztucznych zabijają co najmniej 1 milion stworzeń w oceanie rocznie.
Niestety w tym roku będziemy celebrować ten dzień w znacznie inny sposób niż do tej pory. Wszystko przez epidemię koronawirusa. Mimo wszystko jest kilka rzeczy, które możemy zrobić, aby chronić nasze środowisko.
Podejmij wyzwanie:
Wyjdź z domu i poszukaj przyrody wokół siebie, zobacz jak przyroda walczy o swoje miejsce (np. drzewka na gzymsach, dachach komórek, rośliny wyrastające z murów, w pęknięciach asfaltu, między płytami chodnikowymi), przyjrzyj się drzewom w twojej okolicy, dotknij ich, powąchaj, przyjrzyj się liściom, zidentyfikuj gatunek
Znajdź miejsce do zazielenienia albo rozkwiecenia i zrób to. Pozyskaj od znajomego działkowca sadzonki albo nasiona mało wymagających, lokalnych roślin, kwiatów i posadź/wysiej je. Nie chodzi o zakładanie całych ogródków, ale o drobne zazielenianie okolicy. A może już to zrobiłeś i chcesz się pochwalić zrób zdjęcie i prześlij je na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Zapraszamy
Beata Bornińska – wychowawca świetlicy