Szanowni Rodzice!
Wakacje jeszcze trwają, lecz wrzesień zbliża się wielkimi krokami.
Przedstawiamy Państwu WYPRAWKI PRZEDSZKOLAKA na rok szkolny 2020/2021. Prosimy o zakup wyprawki adekwatnej do wieku dziecka.
Zachęcamy do przeczytania artykułu: „Przygotowania do przedszkola – podpowiadamy…”
Dalsze szczegóły organizacji nowego roku w Przedszkolu będziemy przekazywać Państwu na bieżąco.
WYPRAWKA PRZEDSZKOLAKA:
Przygotowania do przedszkola – podpowiadamy…
Pójście dziecka do przedszkola to niemałe emocje dla rodziny. Wzruszeniu rodziców towarzyszy stres dziecka, ale i konieczność skompletowania rzeczy przydatnych dziecku.
W przedszkolu spotykają się dzieci w różnym wieku i o różnych potrzebach. Wyprawka dla przedszkolaka, który ma 3-latka, będzie się więc różniła od wyprawki dla starszaka, tak samo jak wyprawka dla starszaka różni się od tej, jaką przygotowujemy dla ucznia „zerówki”. Wynika to z różnic między zajęciami, jakie odbywają się w różnych grupach wiekowych.
W wyprawce dla przedszkolaka niezbędna jest cała masa rzeczy, niektóre całkiem banalne. Chcąc, aby przedszkolakowi niczego nie zabrakło w nowym miejscu, zwłaszcza, gdy jest to pierwszy raz, gdy dziecko zostaje rozdzielone od rodzica na dłuższy okres czasu, skompletowanie wyprawki to wyzwanie i potrafi zająć nie mało czasu.
Aby ułatwić Państwu zadanie, podpowiadamy na co zwrócić szczególna uwagę:
- Buty na zmianę - w których dziecko będzie chodziło po terenie przedszkola. Buty muszą być koniecznie na rzepy lub wciągane. Bez znaczenia jest to czy dziecko umie wiązać sznurowadła czy też nie, dziecko musi być w stanie szybko i samodzielnie zmieniać obuwie w razie potrzeby. Ze względu na bezpieczeństwo dziecka, podeszwa powinna być antypoślizgowa, dzięki czemu śliskie posadzki nie będą zagrożeniem.
- Ubranie na zmianę – dobra zabawa potrafi się czasem zakończyć koniecznością zmiany ubrania, dlatego koniecznym elementem wyprawki jest dodatkowy komplet ubrań.
- Strój sportowy – dzień przedszkolaka będzie pełen różnych aktywności fizycznych, do niektórych z nich będzie musiał się przebrać w strój sportowy.
- Kredki – dla przedszkolaków najbardziej polecanymi są kredki grube o trójkątnym przekroju. Rozwijają one prawidłowy chwyt pęsetkowy, który w przyszłości będzie potrzebny do prawidłowego trzymania ołówków i długopisów. Dodatkową zaletą grubych kredek jest ich wytrzymałość, na mało delikatne traktowanie ze strony małych rączek świeżych artystów.
- Pisaki, flamastry - grube flamastry sprawdzą się idealnie w małej dziecięcej dłoni. Tak samo jak grube kredki, pomagają one rozwijać prawidłowy chwyt pęsetkowy. Dodatkowo, grube flamastry przeznaczone dla dzieci, są wykonane z bezpiecznych, naturalnych barwników przy czym są łatwo zmywalne i spieralne z ubrań, dzięki czemu nie będziemy musieli bać się o ubranie przedszkolaka. Zaokrąglona końcówka jest specjalnie zabezpieczona przed wepchnięciem do wnętrza flamastra, nawet pod naporem większej siły.
- Ołówek - dla młodszych dzieci przydatny jest gruby, najlepiej trójkątny ołówek.
- Gumka i temperówka – o ile gumka jest względnie bezpieczna dla każdego dziecka, to temperówka już może stanowić pewne zagrożenie dla paluszków dziecka. Dlatego ważnym jest aby zakupić temperówkę z zabezpieczonym ostrzem. Pojemniczek pozwoli zachować większy porządek.
- Zeszyty – w przedszkolu dziecko podejmuje swoje pierwsze próby pisania i rysowania szlaczków w zeszytach. Potrzebne nam będą zeszyty gładkie, w trzy linie oraz w kratkę. Na rynku dostępne są dwa rodzaje zeszytów w trzy linie. W pierwszym linie są jednobarwne, w drugim zaś są one niebiesko-czerwone, dzięki czemu dziecku łatwiej jest pisać między odpowiednimi liniami.
- Farbki, wraz z pędzelkiem i kubeczkiem do wody – dla początkujących artystów szczególnie przydatne będą farby plakatowe. W sklepach można znaleźć specjalny kupeczek do płukania pędzli, który zapobiega rozlewaniu wody ze środka. Jest to idealne rozwiązanie dla dzieci, którym często zdarzają się małe wypadki podczas malowania farbami.
- Plastelina – jak powszechnie wiadomo, plastelina plastelinie nie równa, więc kupując właśnie ten element wyprawki powinniśmy szczególnie zwrócić uwagę na jakość wykonania. Warto zainwestować kilka złotych i kupić plastelinę jednej z renomowanych firm, dzięki czemu będziemy mieć pewność, że dziecko nie ubrudzi się podczas lepienia i niczym nie zatruje.
- Brystol, bibuły i krepiny – przydadzą się do wszelakich wyklejanek i prac technicznych, które już niedługo będą mogły zawisnąć na honorowym miejscu w domu.
- Klej i nożyczki - przy wyborze nożyczek, ważne by miały zaokrąglone czubki, aby dziecko podczas ich użytkowania, a także podczas przenoszenia, nie zrobiło sobie nimi krzywdy. Warto zwrócić uwagę na dobrej jakości klej, aby ułatwić dziecku wszelkie prace techniczne i uniknąć ewentualnych niepowodzeń, gdy kartka nie klei się do kartki.
Jeżeli zastanawiacie się Drodzy Rodzice, jak ubrać dziecko to przedszkola, niech każdej Waszej decyzji towarzyszy hasło: PO PIERWSZE WYGODA!
Powodzenia!