Samorządowe Przedszkole im. Kornela Makuszyńskiego w Wyszynie w roku szkolnym 2015/2016 przystąpiło do realizacji Programu Przedszkolnej Edukacji Antytytoniowej „Czyste powietrze wokół nas” ogłoszonego przez Państwową Inspekcję Sanitarną. Program ma charakter profilaktyczny, skierowany do dzieci w wieku przedszkolnym jak też wychowawców, rodziców i opiekunów.
Jego głównym założeniem jest ochrona dzieci przed szkodliwym wpływem dymu tytoniowego, a w szczególności wykształcenie u dzieci świadomej postawy ochrony własnego zdrowia w sytuacjach, gdy są skazane na bezpośredni kontakt z palącymi. Wzrost świadomości ludzi na temat szkodliwego działania dymu tytoniowego oraz restrykcyjne ograniczenia wprowadzone na drodze ustawodawczej spowodowały zmniejszenie stopnia społecznej akceptacji dla palenia tytoniu w miejscu pracy i miejscach publicznych. Zmiana w postrzeganiu palenia w obecności innych osób nie jest jednak tak widoczna w środowisku domowym, gdzie największa ekspozycja na dym tytoniowy ma miejsce w przypadku dzieci.
Program dostosowany jest do możliwości rozwojowych i intelektualnych dzieci.
Założenia programowe:
- Ochrona dzieci przed szkodliwym wpływem dymu tytoniowego.
- Program ten jest adresowany do dzieci przedszkolnych, z udziałem rodziców i opiekunów.
- Program ma charakter profilaktyczny, ale przede wszystkim ma na celu wykształcenie u dzieci świadomej postawy ochrony własnego zdrowia w sytuacjach, gdy są skazane na bezpośredni kontakt z palącymi.
Cele szczegółowe programu:
- Wykształcenie umiejętności rozpoznawania różnych źródeł dymów.
- Wykształcenie umiejętności rozpoznawania różnych dymów, „wydobycie” dymu papierosowego.
- Zwiększenie wrażliwości dzieci na szkodliwość dymu papierosowego.
- Zwiększenie wiedzy na temat skutków palenia papierosów.
- Zwiększenie wrażliwości dzieci na miejsca, w których mogą być narażone na dym.
Struktura programu:
Program skierowany jest do dzieci i składa się z pięciu zajęć warsztatowych.
Tytuły zajęć:
- Wycieczka.
- Co i dlaczego dymi.
- Jak się czuję, kiedy dymi papieros?
- Co się dzieje, gdy ludzie palą papierosy?
- Jak unikać dymu papierosowego?
Poszczególne zajęcia skoncentrowane są na odbiorze wrażeń poprzez oddziaływanie na wiele zmysłów dzieci oraz dostosowane są do rozwoju poznawczego, aktywności, doświadczeń i potrzeb dziecka.
Metodyka programu:
Zajęcia mają charakter warsztatowy. Ta forma dostarcza dzieciom najwięcej okazji do uczenia się przez doświadczenie i zgodnie z zasadami nowoczesnej edukacji zdrowotnej akcentuje aktywny udział dzieci w procesie uczenia się.
W wychowaniu zdrowotnym dziecka program ten stanowi pierwszy etap nabywania wiedzy na temat szkodliwości dymu tytoniowego. Łączy się to również z poznawaniem sposobów radzenia sobie w tych sytuacjach codziennych, w których dziecko narażone jest na szkodliwe dla niego zwyczaje osób palących.
Koordynatorką programu „Czyste powietrze wokół nas” w Samorządowym Przedszkolu im. Kornela Makuszyńskiego w Wyszynie jest pani mgr Marzena Rychlińska.
Opracowała - p. Marzena Rychlińska
Dzieci z grupy Ekoludki uczestniczyły w jednym z kilku cyklów zajęć prowadzonych w ramach programu „Czyste powietrze wokól nas”.
Przedszkolaki poznały negatywny wpływ i skutki palenia papierosów oraz przebywania w towarzystwie osób palących. Poznały termin: bierne palenie, a także przyczyny zanieczyszczeń powietrza.
Na znak protestu przeciwko paleniu papierosów, Ekoludki samodzielnie wykonały znaki zakazów palenia, które umieściły na koszulkach oraz straszne papierosowe stwory, które umieszczone zostały na dużym plakacie.
Opracowała - p. Katarzyna Magryta