19.02.2016 roku uczniowie klas 3 i 4 wraz z wychowawcami pojechali do Warszawy, do Teatru Polskiego na spektakl oparty na motywach baśni Christiana Andersena "Królowa Śniegu".
Podróż do stolicy minęła szybko, chociaż bez przerwy padał rzęsisty deszcz! Przed spektaklem zwiedziliśmy bazylikę św. Krzyża na Krakowskim Przedmieściu. W świątyni uwagę przykuwa kilkanaście zdobionych złotem kaplic, ponieważ wystrój, po wielu przebudowach jest w stylu barokowym. Na drugim filarze po lewej stronie od wejścia na marmurowych epitafiach odczytaliśmy, że umieszczono tam serca wybitnych Polaków – kompozytora Fryderyka Chopina i pisarza – noblisty z 1924 roku Władysława Stanisława Reymonta.
Zatrzymaliśmy się przy pomniku Mikołaja Kopernika, obok którego dostrzegliśmy pomnik – ławeczkę Fryderyka Chopina. Podobny widzieliśmy jesienią w Łazienkach.
Dotarliśmy do teatru i bardzo grzecznie czekaliśmy w foyer na spektakl. Po pierwszym dzwonku zajęliśmy miejsca na widowni. Trzeci dzwonek oznacza, że już za chwilę zacznie się przedstawienie. Siedzieliśmy w takim miejscu, że wydawało nam się niemal, że to my jesteśmy aktorami biorącymi udział w tym przedsięwzięciu. Z wielkim zaciekawieniem oglądaliśmy spektakl. Podziwialiśmy grę aktorów oraz scenografię, Charakteryzację, kostiumy i efekty specjalne. Wszystko nam się bardzo podobało. Sprawiało wrażenie, jak gdyby było prawdziwe, realne, rzeczywiste, tak jak na przykład padający z nieba śnieg.
Po wyjściu z teatru wędrowaliśmy Krakowskim Przedmieściem, które bogate jest w różne ciekawe budowle i rzeźby. Minęliśmy pomniki Stefana Wyszyńskiego, Bolesława Prusa, Józefa Poniatowskiego, Adama Mickiewicza oraz Zygmunta III Wazy, O każdej z postaci z historii naszego kraju potrafiliśmy opowiedzieć. Podziwialiśmy fasadę kościołów: Wizytek oraz św Anny Zobaczyliśmy Pałac Prezydencki, gdzie urzęduje prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. Wąskimi Schodkami obok Zamku Królewskiego zeszliśmy w dół na Powiśle i dotarliśmy do naszego autokaru. Mimo padające go wciąż deszczu, humory nam dopisywały.
W drodze powrotnej, rozmawiając z koleżankami i kolegami jeszcze raz przeżywaliśmy niezwykłą historię Kaja i Gerdy. To była nasza kolejna, udana, pełna wrażeń wyprawa do Warszawy.
Relację przygotowali uczniowie klasy 4
w ramach innowacji pedagogicznej
pod kierunkiem p. Bogumiły Żółtowskiej